Rukopis je dio zbirke glagoljskih kodeksa Zadarske nadbiskupije koju je prikupio don Pavao Kero. U zbirci se nalaze glagoljski rukopisi, uglavnom arhivsko gradivo, pronađeni u župama Zadarske nadbiskupije.
Napomena
Original
Napomena
Glagoljski libar legatov 1755. – 1874.
Pismo i druge materijalne pojedinosti
Ukoričen u karton, koji je obložen pergamenom. Korice i pergamene malo rasklimane. Inače vrlo dobro sačuvan. Pisan kurzivnom glagoljicom do 1795. (str. 113), do konca latinicom.
Napomena o srodnim naslovima
Oznaka u sklopu projekta digitalizacije Olib_30.30
Napomena
Župni ured Olib
Provenijencija
Doneseno iz Župnog ureda Olib u Arhiv Zadarske nadbiskupije.
Bibliografija
Navedeno u: Popis glagoljskih kodeksa Zadarske nadbiskupije / Pavao Kero. Zadar, 2015. Str. 54, pod naslovom Glagoljski libar legatov 1755. – 1874. Cvitanović, Vladislav. Popis glagoljskih kodeksa u zadarskoj nadbiskupiji. // Starine 47(1957), str. 211. Br. 190. Dostupno na: http://dizbi.hazu.hr/object/8284 Franov-Živković, Grozdana. Glagoljski libar propovijedi olipskog kapelana don Šime Radova iz 18. stoljeća. // Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 59 (2017), str. 225. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=281819
Napomena o reprodukciji
Digitalizirano u sklopu projekta "Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom", (Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Hrvatska i Vestigia institut za istraživanje rukopisa Sveučilišta u Grazu, Austrija). Digitalna reprodukcija primjerka koji se čuva u Arhivu Zadarske nadbiskupije pod nazivom: Glagoljski libar legatov, 1755. – 1874. Oznaka u sklopu Projekta DIT_UNIZD - Pisana baština zadarskog i šibenskog područja: Olib_30.30.
Sadržaj
Sadržaj: Olibljani, dobar broj glagoljaša, dadoše 30 legata (u librama 2845) i dva komada zemlje za 60 pjevanih misa za pokojne svake godine, koje su se trebale izreći poglavito na Dušni dan (2. XI.) i u ohtabi (osmini) Dušnog dana, kako je zabilježeno kod svakoga pojedinog laša legata ‒ zadužbine. Novac položen za legate davao se samo Olibljanima, uz 6% kamata, kako je to crkva dopuštala, uz jamčevinu zemljištem s lozom ili maslinama. Popisani su svi koji su uzimali novac na livè ‒ uz dobit, kako su plaćali postotak i vraćali glavnicu. Zanimljiv način kako su se oduživali svojim pokojnicima, a Olibljani su mogli doći do novca, koji je u ono doba bio skup i teško ga je bilo dobiti uz 6%. U doba Napoleona i poslije novac je izgubio svoju vrijednost i od tih se legata nije do danas sačuvalo ništa. U bližoj i daljoj okolici jedino je Olib imao takve legate i novac se upotrebljavao u korist Olibljana.