U sklopu Večeri održana je prezentacija rezultata našeg projekta.
Bila je to izuzetna prigoda za to da zahvalimo Ministarstvu kulture RH na prepoznavanju vrijednosti ovog projekta te na financijskoj podršci, kao i Arhivu Zadarske nadbiskupije, Sveučilištu u Zadru i drugim suradnim ustanovama na plodonosnoj suradnji pri digitalizaciji i promociji jednih od najvrjednijih zbirki hrvatske pisane baštine.
Osim toga, bila je to prigoda za to da zahvalimo prof. dr. sc. Erichu Renhartu, ravnatelju VESTIGIA Instituta za istraživanje rukopisa Sveučilišta u Grazu, u Austriji, suorganizatoru projekta, na vrijednim donacijama i na tome što je ovu akademsku godinu proveo na Sveučilištu u Zadru i uvelike pridonio i praktičnom i znanstvenom radu na projektu. Prof. Renhart u svom je govoru istaknuo sve aspekte suradnje VESTIGIA instituta i Sveučilišta u Zadru, osobito Odjela za informacijske znanosti, i to od organizacije zajedničkih doktorskih škola, do stipendiranja boravka zadarskih nastavnika i studenata na VESTIGIA institutu, te na kraju, zajedničkog vođenja ovog vrijednog projekta. U ime Projekta, prof. Renhartu je uručen vrijedan pretisak Misala hrvatskoga Šimuna Kožičića Benje, čiji je urednik prof. dr. sc. Mateo Žagar s Odsjeka za Kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, također suradnik na Projektu.
Svojim nas je prisustvom podržala i Županija zadarska, u ime koje je kratki govor održao i prof. Ivan Šimunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, istaknuvši prinos projekta istraživanju pisane baštine zadarskog područja.
U ime Svuečilišta u Zadru o Projektu i njegovoj važnosti govorio je prorektor Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Josip Faričić, a u ime Odjela za informacijske znanosti doc. dr. sc. Franjo Pehar, pročelnik.
Na Večeri pisane baštine pridružili su nam se, osim velikog broja suradnika na projektu, i čelnici suradnih ustanova, koji su se okupljenima obratili govoreći o vrijednosti projekta, i to dr. sc. Ante Gverić, ravnatelj Državnog arhiva u Zadru, doc. dr. sc. Tado Oršolić, upravitelj Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, te na koncu mons. dr. sc. Pavao Kero, u ime Nadbiskupije zadarske, čiju vrijednu zbirku glagoljskih rukopisa u okviru projekta trenutno digitaliziramo i koja nam je pružila i prostor i izuzetne radne uvjete. Okupljenima se obratila i Danijela Deković, predsjednica Društva glagoljaša Zadar. Svima smo uručili i prigodne zahvalnice za potporu projektu.
Važan prinos Projektu, pa tako i Večeri pisane baštine, pružaju studenti, koji su okupljenima prikazali rezultate svoga rada. Predavanje o tome u ime studenata održala je Žana Bobić, a u timu uz nju sudjeluju i Dajana Karlović, Ira Pandža i Laura Grzunov, sve studentice 2. godine diplomskog studija informacijskih znanosti.
Događanje je moderirala doc. dr. sc. Marijana Tomić, voditeljica projekta.
Sretni smo i ponosni što uspijevamo promovirati, istraživati i pridonijeti poznavanju zadarske pisane baštine kao izuzetno važnog segmenta kulture zadarskog područja, te na taj način svojim znanjima i marljivim radom pridonijeti boljem poznavanju zadarske i hrvatske kulturne baštine, povijesti i identiteta uopće.
Večer pisane baštine začinjena je i divnim nastupom sveučilišne a cappella skupine AKA Crescendo koji su izveli dvije skladbe, te uprizorenjem tekstova kaljskih glagoljskih rukopisa koje je izvela amaterska dramska skupina iz Svetog Filipa i Jakova pod ravnanjem Mirka Đinđića.
Crkva sv. Donata, srca zadarske baštine, tako je na jednu večer postala središtem pisane baštine zadarskog područja.
Ponosni smo što smo predstavili svoje prve projektne rezultate, portal, virtualnu izložbu, radionice, digitalizirani sadržaj, istraživanje vodenih znakova i ostale prinose poznavanju pisane baštine zadarskog i šibenskog područja.